65/2021. (XII. 29.) ITM rendelet

a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és az új képzések létesítéséről

65/2021. (XII. 29.) ITM rendelet
a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és az új képzések létesítéséről
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (3) bekezdés b) és c), valamint f) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 116. § 24. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. §
(1)
E rendelet hatálya a Magyarország területén működő és a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) 1. mellékletében felsorolt felsőoktatási intézményekre terjed ki.
(2)
E rendelet az egyházi felsőoktatási intézmények hitélettel és a hitélettel együtt oktatott hittudománnyal összefüggő képzésére (a továbbiakban együtt: hitéleti képzés) az Nftv. 91. § (6) bekezdésében és 93. § (4) bekezdésében meghatározott eltérésekkel terjed ki.
(3)
E rendelet az államtudományi képzési területre
a)
a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, valamint a közigazgatási, rendészeti és katonai felsőoktatásról szóló 2011. évi CXXXII. törvényben,
b)
az államtudományi képzési területen szerezhető képesítések jegyzékéről és a képzések képzési és kimeneti követelményeiről szóló 222/2019. (IX. 25.) Korm. rendeletben [a továbbiakban: 222/2019. (IX. 25.) Korm. rendelet]
meghatározott eltéréssel terjed ki.
(4)
E rendelet hatálya a tanárképzésre a tanárképzés rendszeréről, a szakosodás rendjéről és a tanárszakok jegyzékéről szóló 283/2012. (X. 4.) Korm. rendeletben meghatározott eltéréssel terjed ki.
(5)
E rendelet az Erasmus+ és utódprogramjai az Európai Unió, a Visegrádi Alap és a Közép-európai Felsőoktatási Csereprogram által finanszírozott programok keretében megvalósuló közös képzésre (a továbbiakban: európai finanszírozású közös képzés) az Nftv. 15. § (1) bekezdésében meghatározott eltéréssel terjed ki. E rendelet a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet] 20. § (9) bekezdése szerinti közös képzések (a továbbiakban: képesítési jegyzéken kívüli nem európai finanszírozású közös képzések) esetén az ott meghatározott eltéréssel terjed ki.
2. §
(1)
A felsőoktatási képesítési jegyzék képzési területenként tartalmazza azokat az alapképzési és mesterképzési szakokat, valamint felsőoktatási szakképzéseket, amelyeken az 1-3. melléklet szerinti szakképzettséget lehet szerezni. A szakokon, felsőoktatási szakképzéseken szerezhető szakképzettségek a Magyar Képesítési Keretrendszer (a továbbiakban: MKKR) szintjeire besorolt képesítések, megfeleltetve az Európai Képesítési Keretrendszer (a továbbiakban: EKKR) szintjeivel. A munkakör betöltésére, foglalkozás, tevékenység gyakorlására jogosító szakképzettség tanulási eredményeit, alapképzésben és mesterképzésben a végzettségi szint és a szakképzettség, felsőoktatási szakképzésben a szakképzettség megszerzésével szerezhető tudás követelményeit - a tudás, a képesség, az attitűd, illetve az autonómia és felelősség jellemzőinek az MKKR szintleírásával összevethetően - a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg, amelyeket a felsőoktatással összefüggő feladat- és hatáskörök tekintetében a felsőoktatásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) hivatalos kiadványként közzétesz az általa vezetett minisztérium honlapján.
(2)
Az 1. melléklet tartalmazza a felsőoktatási szakképzések és az e szakképzésekben szerezhető szakképzettségek jegyzékét.
(3)
A 2. melléklet tartalmazza az alapképzési szakok - a pedagógusképzés képzési terület alapképzési szakjainak kivételével - és az e szakokon szerezhető szakképzettségek jegyzékét.
(4)
A 3. melléklet - a tanárképzés és a pedagógusképzés képzési terület mesterképzési szakjainak kivételével - tartalmazza a mesterképzési szakok és az e szakokon szerezhető szakképzettségek jegyzékét.
(5)
A magyar és külföldi felsőoktatási intézmények új szakot eredményező, nem európai finanszírozású közös képzéseit az 1-3. melléklet tartalmazza.
(6)
Az európai finanszírozású közös képzések, a hitéleti képzések, valamint a képesítési jegyzéken kívüli nem európai finanszírozású közös képzések jegyzékét, továbbá e képzések képzési és kimeneti követelményeit a felsőoktatási intézmények nyilvántartását vezető szerv (a továbbiakban: oktatási hivatal) nyilvántartása tartalmazza.
(7)
Az 1. § (3) bekezdése szerinti képzések jegyzékét a 222/2019. (IX. 25.) Korm. rendelet tartalmazza.
(8)
A hitéleti képzési területen alapképzési szakon a képzési és kimeneti követelményeket úgy kell megállapítani, hogy azok az MKKR 6. szintjének, mesterképzési szakon pedig az MKKR 7. szintjének feleljenek meg.
(9)
A magyar és külföldi felsőoktatási intézmények közös képzése esetében a képzési és kimeneti követelményeket úgy kell megállapítani, hogy azok az MKKR 6. szintjének, mesterképzési szakon pedig az MKKR 7. szintjének feleljenek meg.
(10)
Az Nftv. 15. § (6) bekezdésében és 51. § (5) bekezdésében meghatározottakkal összhangban, a 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet szerint a szakirányú továbbképzésben a képzési és kimeneti követelményeket úgy kell megállapítani, hogy azok az MKKR 6. vagy 7. szintjének feleljenek meg.
3. §
A felsőoktatási szakképzés és szakképzettség, alapképzési és mesterképzési szak és szakképzettség felsőoktatási képesítési jegyzékbe való felvételét kezdeményező felsőoktatási intézmény a miniszterhez benyújtja a kezdeményezés megalapozottságát alátámasztó előzetes indokolást. A miniszter a létesítés ágazati indokoltsága és a képzéssel elérendő célhoz rendelt követelmények mérlegelése alapján dönt a létesítési eljárás megindításához szükséges jóváhagyás megadásáról.
4. §
(1)
Amennyiben a miniszter az előzetes jóváhagyását megadta, a felsőoktatási szakképzés és szakképzettség, alapképzési és mesterképzési szak és szakképzettség felsőoktatási képesítési jegyzékbe való felvételét kezdeményező felsőoktatási intézmény az oktatási hivatalhoz nyújtja be a létesítési dokumentumot.
(2)
Az oktatási hivatal a beérkezéstől számított 8 napon belül ellenőrzi, hogy a létesítési dokumentum teljes körű-e, és hiányos benyújtás esetén a felsőoktatási intézményt határidő tűzésével a létesítési dokumentum kiegészítésére hívja fel.
(3)
Ha a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság a képzés létesítését támogatta, továbbá alapképzési szak létesítése esetében a Magyar Rektori Konferencia az alapképzési szak létesítését támogatta, és a létesítési dokumentum hiánytalan, az oktatási hivatal a létesítési dokumentum beérkezésétől számított 8 napon belül, illetve a hiánypótlási felhívásban meghatározott határidő elteltével - a benyújtott, kiegészített létesítési dokumentum megküldésével - a miniszternél kezdeményezi az új felsőoktatási szakképzés és szakképzettség, illetve alapképzési és mesterképzési szak és szakképzettség képesítési jegyzékbe történő felvételét, valamint a szak képzési és kimeneti követelményeinek közzétételét.
(4)
A létesítési dokumentumnak tartalmaznia kell
a)
a miniszter előzetes jóváhagyását az eljárás megindításához;
b)
az alapképzési vagy mesterképzési szak - MKKR szerinti besorolási szintleírással összhangban kidolgozott - képzési és kimeneti követelményeit;
c)
a szak képzési terület szerinti besorolási javaslatát;
d)
az alapképzési és mesterképzési szak létesítésének indokolását, különösen
da)
a szaklétesítés társadalmi, munkaerőpiaci indokoltságát, figyelemmel a szakképzettség iránti országos és regionális munkaerőpiaci, gazdasági szükségletekre, a szakemberigény rövid távú előrejelzését a várható foglalkoztatási tendenciákra,
db)
az esetleges nemzetközi kötelezettségvállalást, illetve a tudománypolitikai vagy kultúr- és oktatáspolitikai szempontokat,
dc)
a felsőoktatási képesítés tekintetében a nemzetközi tendenciák, a megvalósuló gyakorlat bemutatását, a létesítést megalapozó kutatásokat, a gazdasági szervezetekkel, intézményekkel való ez irányú együttműködést, valamint a nemzetközi képzési együttműködések irányait,
dd)
a szakképzettség MKKR szintbe sorolására vonatkozó indokolását, figyelemmel a különböző végzettségi szintekre, a munkakör betöltésére, foglalkozás, tevékenység gyakorlására jogosító szakképesítések és szakképzettségek szerkezetére,
de)
a szakmai szervezetek és a munkaadók, valamint az ágazati szintű foglalkoztatásban érdekelt miniszter véleményét;
e)
alapképzési szak létesítése esetén a Magyar Rektori Konferencia képzési terület szakszerkezetének módosítására vonatkozó álláspontját;
f)
a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság 5. § (1) bekezdése szerinti véleményét;
h)
az alapképzési, mesterképzési szak vagy felsőoktatási szakképzés képzési és kimeneti követelményeiről a felsőoktatási intézmény - Nftv. 12. § (3) bekezdés e) pont ea) alpontja és h) pont hf) alpontja alapján hozott - szenátusi döntésének hitelesített kivonatát, ha a létesítés kezdeményezője felsőoktatási intézmény.
5. §
(1)
A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság véleményt nyilvánít arról, hogy
a)
a létesítési dokumentum szakmai véleményeire is figyelemmel, indokolt-e a szak létesítése,
b)
a képzési és kimeneti követelmény alapján, a szakon a szakképzettség megszerzésével szerezhető tudás követelményei - a tudás, a képesség, attitűd, illetve az autonómia és felelősség jellemzői - megfelelnek-e az MKKR adott besorolási szintjén meghatározott minimális követelményeknek, és ez alapján a szakra meghatározott képzési és kimeneti követelmények - az oklevelek hazai és külföldi megfeleltethetőségét is figyelembe véve - várhatóan megfelelő színvonalú kibocsátást biztosítanak-e.
(2)
Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően a felsőoktatási intézmény felkérésére a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság szakmai szempontrendszere alapján az Nftv. 67. § (4) bekezdése szerinti szakvéleményt készít a felsőoktatási szakképzés, az alap- és mesterképzés indításának nyilvántartásba vételéhez a szak képzési és kimeneti követelményei alapján elkészített szakindítási dokumentumról véleményt nyilvánítva arról, hogy az adott képzés indításának feltételei fennállnak-e a felsőoktatási intézménynél.
6. §
Felsőoktatási szakképzésen, alapképzési szakon és mesterképzési szakon új szakirány esetében a felsőoktatási képesítési jegyzékbe történő felvétel eljárását az új felsőoktatási szakképzés, illetve az új szak létesítésére vonatkozó eljárás szerint kell lefolytatni.
6/A. §
A 3. mellékletben foglalt táblázat 7. sora szerinti okleveles erdőmérnök azonos jogosultságokkal rendelkezik a 3. mellékletben foglalt táblázat 18. sora szerinti okleveles természetvédelmi mérnökkel.
6/B. §
(1)
A 2. mellékletében foglalt táblázat
a)
C:33 mezője szerinti informatikus könyvtáros,
c)
C:52 mezője szerinti közgazdasági adatelemzés,
d)
C:55 mezője szerinti üzleti adattudomány
szak hallgatói az informatika képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
(2)
A 2. mellékletben foglalt táblázat C:38 mezője szerinti szociális munka szak hallgatói az orvos- és egészségtudomány képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
(3)
A 2. mellékletben foglalt táblázat C:39 mezője szerinti szociálpedagógia szak hallgatói a pedagógusképzés képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
(4)
A 2. mellékletben foglalt táblázat
a)
C:106 mezője szerinti építőművészet,
b)
C:107 mezője szerinti formatervezés
szak hallgatói a műszaki képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
(5)
A 3. mellékletben foglalt táblázat C:118 mezője szerinti szociálpedagógia szak hallgatói a pedagógusképzés képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
(6)
A 3. mellékletben foglalt táblázat
a)
C:149 mezője szerinti regionális és környezeti gazdaságtan,
b)
C:283 mezője szerinti tájépítészet és kertművészet
szak hallgatói az agrár képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
(7)
A 3. mellékletben foglalt táblázat
a)
C:238 mezője szerinti belsőépítész tervezőművész,
b)
C:245 mezője szerinti építőművész,
c)
C: 252 mezője szerinti formatervező művész
szak hallgatói a műszaki képzési terület szakjain megszerezhető horizontális kompetenciákkal összevethető ismereteket is szereznek.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
8. §
(1)
A felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és új képesítések jegyzékbe történő felvételéről szóló 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet] szerinti, azonos magyar elnevezésű képzések tartalmilag azonosnak minősülnek az e rendeletben meghatározott, azonos magyar elnevezésű képzésekkel.
(2)
Az e rendelet szerinti
a)
Japán-tanulmányok mesterképzési szak a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti japanológia mesterképzési szakkal,
b)
Korea-tanulmányok mesterképzési szak a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti koreanisztika mesterképzési szakkal,
c)
logika és tudományfilózófia mesterképzési szak a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti logika és tudományelmélet mesterképzési szakkal,
d)
Mongólia-tanulmányok mesterképzési szak a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti mongolisztika mesterképzési szakkal,
e)
Kína-tanulmányok mesterképzési szak a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti sinológia mesterképzési szakkal,
f)
könyvtár- és információtudomány mesterképzési szak a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti könyvtártudomány mesterképzési szakkal
azonos.
9. §
(1)
A legkésőbb a 2021/2022. tanév első félévében megkezdett, a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet szerinti alkotóművészet és muzikológia alapképzési szak zeneteoretikus szakirányon, valamint a zeneteoretikus mesterképzési szakon folytatott tanulmányok a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet, valamint a felsőoktatási szakképzések, az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről, valamint a tanári felkészítés közös követelményeiről és az egyes tanárszakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló 8/2013. (I. 30.) EMMI rendelet módosításáról szóló 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet szerinti követelmények alapján tovább folytathatók.
(2)
Az (1) bekezdés szerinti alkotóművészet és muzikológia alapképzési szak zeneteoretikus szakirányon, valamint a zeneteoretikus mesterképzési szakon utolsó alkalommal a 2021/2022. tanév első félévében indítható képzés.
(3)
A legkésőbb a 2016/2017. tanévben megkezdett tanulmányokat - folyamatos képzésben - végzők a felsőoktatási alap- és mesterképzésről, valamint a szakindítás eljárási rendjéről szóló 289/2005. (XII. 22.) Korm. rendelettel, az alap- és mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló 15/2006. (IV. 3.) OM rendelettel, valamint a felsőoktatási szakképzések képzési és kimeneti követelményeiről szóló 39/2012. (XI. 21.) EMMI rendelettel meghatározott követelmények alapján folytathatják tanulmányaikat.
(4)
A 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 3. mellékletében foglalt táblázatnak a tanárképzés rendszeréről, a szakosodás rendjéről és a tanárszakok jegyzékéről szóló 283/2012. (X. 4.) Korm. rendelet, valamint a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és új képesítések jegyzékbe történő felvételéről szóló 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet módosításáról szóló 188/2018. (X. 12.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Mód1. rendelet) megváltoztatott 250. sorában foglalt új szaknevet és szakképzettségnevet a 2017/2018. tanévtől tanulmányaikat megkezdők, de a Mód1. rendelet hatálybalépésekor oklevelet még nem szerzettek esetében is alkalmazni kell.
(5)
A 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 2. mellékletében foglalt táblázatnak a Mód1. rendelet által megváltoztatott 24., 29., 57., 67., 79., 91., 92., 94., 96., 101., 104. sorában, a 3. mellékletben foglalt táblázatnak a Mód1. rendelettel megváltoztatott 31., 105., 110., 115/A., 215., 222., 224., 225., 226., 241., 246. sorában, valamint a 4. mellékletben foglalt táblázatnak a Mód1. rendelettel megváltoztatott 8. sorában foglalt új szaknevet, szakiránynevet, szakképzettségnevet a 2019/2020. tanévtől tanulmányaikat megkezdők esetében kell alkalmazni.
(6)
A 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 2. mellékletében foglalt táblázatnak a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és új képesítések jegyzékbe történő felvételéről szóló 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet módosításáról szóló 393/2020. (VIII. 12.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Mód2. rendelet) megállapított 40., 93., 102. és 103. sorában, a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 3. mellékletében foglalt táblázatnak a Mód2. rendelettel megállapított 124., 179., 220., 231. és 245. sorában, valamint a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 4. mellékletében foglalt táblázatnak a Mód2. rendelettel megváltoztatott 7. sorában foglalt új szaknevet, szakiránynevet, szakképzettségnevet a 2021/2022. tanévtől tanulmányaikat megkezdők esetében kell alkalmazni.
(7)
A 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 2. mellékletében foglalt táblázatnak a Mód2. rendelettel módosított 99. sorában, valamint a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 3. mellékletében foglalt táblázatnak a Mód2. rendelettel módosított 240. sorában foglalt új angol nyelvű szaknevet, szakképzettséget a 2021/2022. tanévtől tanulmányaikat megkezdők esetében kell alkalmazni.
(8)
A 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 4. mellékletében 2021. augusztus 31-én szereplő európai finanszírozású közös képzéseket és azok képzési és kimeneti követelményeit az oktatási hivatal hivatalból nyilvántartásban veszi.
10. §
Az e rendeletben szereplő angol nyelvű szak és szakképzettség elnevezéseit az e rendelet hatálybalépésekor folytatott képzésekre is alkalmazni kell.
11. §
(1)
Az 1. mellékletben foglalt táblázatnak az egyes felsőoktatási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 5/2023. (VII. 27.) KIM rendelettel (a továbbiakban: Mód3. rendelet) megállapított 4. alcím 7. pont 7.1.1. alpont c) pontját és 6. alcím 8.1. pont 8.1.1. alpont c) pontját a folyamatban lévő képzések során is alkalmazni kell.
(2)
A 2. mellékletben foglalt táblázatnak a Mód3. rendelettel megállapított 16. sorában meghatározott új szaknevet és szakképzettséget a 2024/2025. tanévtől tanulmányaikat megkezdők esetében kell alkalmazni.
12. §
A 2. mellékletben foglalt táblázatnak a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és az új képzések létesítéséről szóló 65/2021. (XII. 29.) ITM rendelet módosításáról szóló 11/2023. (XII. 23.) KIM rendelettel (a továbbiakban: Mód4. rendelet) megállapított 85. sor E:85 mezőjének 8. pontjában és F:85 mezőjének 8. pontjában meghatározott új szakiránynevet az oktatási hivatal hivatalból nyilvántartásba veszi, amennyiben az ápolás és betegellátás alapképzési szak bármely szakiránya valamely felsőoktatási intézmény által folytatott képzésként a Mód4. rendelet hatálybalépését megelőző napon az oktatási hivatal nyilvántartásában szerepelt.
1.
1. MELLÉKLET A 65/2021. (XII. 29.) ITM RENDELETHEZ
A felsőoktatási szakképzések és a megszerezhető szakképzettségek jegyzéke